ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0894
EURO
33,6829
ALTIN
2.021,61
BIST
9.395,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Çok Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
14°C

Aile İçi Problemlere Peygamberi (Nebevi) Çözüm

Aile İçi Problemlere Peygamberi (Nebevi) Çözüm
29 Ekim 2023 01:12
115

Allah’ın rızasına uygun bir hayat, islam dininin güzellikleri, evlilikte nebevi ilkeler ve prensipler, peygamberimizin aile hayatından örnekler, kocaya itaat, cenneti kazanmak, islam ailesi, inneki cenneti, ailevi problemler ve çözüm yolları, eşi ile annesi arasında kalan erkek ne yapmalı


Aile Hayatı İslami Hayatın Ölçüsüdür: Kur’an ve Sünnette bildirilen İslami esaslar bir bütündür, mükemmel bir sistemin parçasıdır. İslam, bütün ilke ve esaslarıyla fert ve toplum hayatına yansıtıldığında Allah rızasına uygun müstesna bir hayat tarzı yaşanacaktır.

İslam, Rabbani prensipler ve nebevi ilkeler zinciridir. İslam ve Gençlik, İslam’da Kadın, İslam’da İşçi ve İşveren İlişkileri ve benzeri konular parça parça ele alındığında belki her konuda net, çarpıcı ifadeler bulunmayabilir. Bu sebeple İslami hükümleri iman, ibadet, ahlak, muamelat, ilim, cihad, takva şeklinde bütün olarak ele almak en isabetli metot olacaktır. İslami hayat tarzı bütünüyle incelendiğinde ve ihlasla yaşandığında İslam’ın güzellikleri daha açık bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Allah Resulü; sevgi ve rahmet, ülfet ve muhabbet, hoşgörü ve şefkat dolu müstesna bir aile hayatı yaşamıştır. O’nun aile hayatı en sade, en bahtiyar, en samimi, en şerefli, en feyizli aile hayatıydı. O, mütebessim yüzüyle, tatlı diliyle sanki aile halkına mutluluk dağıtıyordu.

Aile halkına latife yapmayı severdi. O’nun aile hayatı, son derece programlı ve berraktı. Efendimizin aile çerçevesinde hayırlı bir eş, şefkatli bir baba, olgun bir kayınpeder ve sevgili bir dede olarak sergilediği örnek tavır ve davranışlar O’nun sünnetinin önemli bir parçasıdır.

Hiçbir kimse çocuklarını Peygamberimiz kadar sevmemiş, hiçbir çocuk da babasını O’nun çocukları kadar sevmemiştir. Hiçbir hanım kocasını hanımlarının Peygamberimizi sevdikleri kadar sevmemiş, hiçbir erkek de hanımına Peygamberimizin hanımlarına gösterdiği sevgi ve şefkati, hoşgörü ve anlayışı göstermemiştir.

Rahmet Peygamberi, bir eş olarak “Hanımlarınızla iyi geçinin”, ilahi emrini en iyi şekilde uygular, hanımlarıyla oturur, sohbet eder, bazı önemli konularda onlara danışırdı. Ailesinde yaşanan problemleri anlayış ve güzellikle, şefkat ve rahmetle, nezaket ve letafetle çözerdi.

Hz Aişe validemiz, bir olayı anlatırken Allah Resulünün aile hayatındaki tavrını “Allah Resulünden gördüğüm hoş muamele (lütuf)…” ifadesiyle özetlemiştir.

İslâm Ailesinde İtaat Saygıyla Bağlılıktır

İslami ailede erkeğe de kadına da Allah’ın sınırlarını uygulamaları ve yaşamaları emredilmiştir. Bu konuda “Her iki taraf Allah’ın (koyduğu) sınırlarını koruyacaklarına inanıyorlarsa…” ifadesi kullanılmıştır.

Hadislerde hanıma kocasına itaat emredilirken, kocaya da hanımının Allah’ın bir emaneti olduğu, ona hayırla davranması emredilmiştir:

  • Kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, namusunu korur ve kocasına itaat ederse Cennete girer
  • Sizin en hayırlınız, hanımlarına karşı en hayırlı olanınızdır.

İslam’da amire, yöneticiye, büyüklere, kocaya itaat, kayıtsız şartsız mutlak itaat olmayıp “Allah’a isyanı emretmemeleri” ilkesine bağlı şartlı bir itaattir. Allah’a isyan olan konuda hiç bir kimseye itaat caiz olamayacağı için, İslami hayatta baskı ve zorbalık, zulüm ve haksızlığa rağmen, şuursuzca itaat anlayışı yoktur.

İslam ailesinde kocaya itaat, sevgi ve saygıyla bağlılık şeklinde gerçekleşir. Karşılıklı olarak Allah rızasını kazanma gayesi, ailede sevgi ile bağlılığı, şefkat ve rahmet duygularını kökleştirir. İslam ailesinde karşılıklı anlayış ve karşılıklı rıza üzerine kurulu nezih bir hayat yaşanır. İbadet, iffet ve itaat erkeğin olduğu gibi saliha hanımın da temel özelliklerindendir.

Cennete Talip Olanlar, Fedakar Olmalıdırlar

İslam ailesinde ortak hedef, Cenneti elde etmek arzusudur. Dolayısıyla İslam ailesine nezih bir hayat anlayışı hakimdir. Cennetin ucuz olmadığını gayet iyi bilenler, Cenneti kazanma yolunda karşılıklı hizmet ve fedakarlıkta yarışırlar; karşılıklı sevgi ve anlayış çerçevesinde farklı bir hayat yaşarlar.

“Hangi kadın, kocası kendisinden razı olduğu halde gecelerse cennete girer”, ifadesiyle ev hanımının Allah’ın rızasından sonra kocasının rızasını kazanması istenmiştir.

Hz. Aişe validemizin ifadesiyle; hanım beyine “Sen benim Cennetimsin” (İnneki Cennetî) diye hitap etmelidir. Bunun anlamı, ben senin vesilenle Cenneti kazanacağım, demektir. İslam ailesinde bey de hanımına aynı şekilde “Asıl sen benim cennetimsin” (İnneki Cennetî) diyerek karşılık vermelidir.

Bu ifade, ben de senin vesilenle Cenneti elde edeceğim, demektir. Böylece taraflar Cennete talip olma arzusunda birleşmektedirler.

Ailede her iki taraf önce Allah’ın izniyle dünyalarını Cennete çevirecek, sonra da ebedi Cennet hayatını kazanmak için birlikte gayret edeceklerdir. “Cenneti kazanma” ortak paydası, İslam ailesini daha dünyada iken Cennet ailesi haline dönüştürecektir.

Kadın; itaat ve hizmetinin karşılığını dünyada huzur ve mutluluk, ahirette ecir ve mükafat şeklinde göreceği gibi; erkek de hanım ve çocuklarının rızkını kazanmak için yaşadığı yorgunluk ve sıkıntı karşılığında, ailesi için harcadığı nafaka sebebiyle sadaka sevabı kazanacaktır:

  • “Erkeğin hanımı ve çocuklarına Allah rızası için harcadığı her şey kendisine sadaka sevabı kazandıracaktır”

İslam Ailesinde Problemler Asgari Seviyededir

İslam ailesi; Allah korkusu, iffet, haya, kulluk, sorumluluk duygusu gibi sağlam temeller üzerine kurulur. Sağlam temeller üzerine kurulu aile binası, hafif sarsıntılarda hasar görmeyecek, İslami ve ahlaki prensipler üzerine kurulu İslam ailesinde ciddi ve sürekli problemler yaşanmayacaktır.

Su üzerine inşa edilen binaların, hafif bir sarsıntıda hasar görmesi kaçınılmazdır. Haramlarla, flörtle, içkili düğünle, fuhuşla ve müstehcen davranışlarla başlayan ilişkierin sonu hüsrandır.

İslam ailesi; huzurlu ve mutlu bir ailedir, ama problemsiz, sıkıntısız bir aile değildir.

Bu imtihan dünyasında tamamen problemsiz, sıkıntısız bir aile hayatının düşünülmesi de mümkün değildir. Bununla birlikte İslam ailesinde görülen problemler nadiren yaşanan geçici problemlerdir.

Ailevi problemlerde tavsiye edilen ölçü; hoşlanmadığımız bir davranışıyla karşılaştığımızda eşimizde farklı güzelliklerin olabileceğini düşünerek onun bu davranışını hoşgörü, anlayış ve olgunlukla karşılamaktır.

  • Kitabımızın konuyla ilgili ölçüsü şu şekildedir: “Hanımlarınızla iyi geçinin. Eğer onlarda hoşlanmadığınız bir şeyle karşılaşacak olursanız, iyi bilin ki (Allah, bu konuda sizin için) pek çok hayır takdir etmiş olabilir (Nisa Süresi 19)
  • Efendimiz (s.a.v) de aynı manayı şu ifadeyle vurgulamaktadır: “Mümin erkek, mümine hanımına karşı öfkelenmesin. Onun bir huyunu beğenmezse bir başka huyunu beğenecektir”.

Ümmetine her açıdan örnek ve eşsiz model olan Sevgili Peygamberimiz’in aile hayatında da annelerimizden kaynaklanan birtakım geçici beşeri problemlerin yaşandığı, Kur’an-i ve Nebevi beyanla ifade edilmiştir. Ancak her çeşit problemin çözümünde Allah ve Resulüne başvurmayı emreden Kur’an emriyle ailevi problemler, hiddet ve şiddetle değil; anlayış, sıcak diyalog, ülfet ve şefkat gibi eşsiz nebevi prensipler çerçevesinde güzellikle çözülmüş, her konuda olduğu gibi bu konuda da gerek Efendimiz (sav) gerekse annelerimiz tarafından Muhammed Ümmetine model olacak örnek davranışlar sergilenmiştir.

Hz. Aişe validemizin iftiraya uğrayıp ta suçsuzluğunun ve temizliğinin Kur’an ayetleriyle bildirildiği ifk olayında; Peygamberimiz’in hanımları arasında yaşanan bazı tartışmalarda; kızı Fatıma ile Hz. Ali (r.a) arasındaki geçici kırgınlıklarda, Sevgili Peygamberimiz’in hoşgörülü, toleranslı, olgun ve nazik davranışlarından alınacak ders ve ibretler vardır.

Ailede şiddeti yasaklayan Efendimiz (s.a.v) hiç bir hanımına veya hizmetçisine vurmamış, hanımlarını dövenlerin hayırlı kişiler olmadıklarını ifade etmiştir. Hiddet ve şiddet yerine ülfet ve şefkatin hakim olduğu İslam ailesinde yaşanacak bazı problemler Kur’an ve Sünnet çerçevesinde çözümlenecek, h zur ve mutluluk ortamı, karşılıklı sevgi ve saygı anlayışı korunacaktır.

Ailede yaşanan problemlerin başın da maddi imkansızlıkların sebep olduğu problemler gelmektedir.

Günahlar ve isyanlar rızka engel olur. Bunun aşılması ancak Allah’a itaat ve günahları terk etmektir.

  • Günahlardan sakınınız. Zira kul bir günah işler. Bu sebeple hazırlanmış olan rızıktan mahrum olur.

Ailede yaşanacak bazı maddi sıkıntılara karşı;

Sabır, tevekkül, rıza, kanaat, teslimiyet gibi manevi ve ahlaki ölçüler aile efradına aktif bir tahammül gücü aşılayacak, psikolojik moral kaynağı olacaktır.

Erkeğin hanımını dinleyip annesine isyan etmesi, hadislerde kıyamet almetleri arasında sayılmaktadır.

Erkek annesi ile hanımı arasında, kız kardeşleriyle annesi arasında daima dengeyi korumalı, aralarında sevgi ve hoşgörü köprüsü olmalıdır. İyiliğe teşekkür etmeyen, gelinine, kızına, oğluna, hatta hanımına bile Allah razı olsun demeyi ihmal eden, sadece sürekli hizmet bekleyen ama kendiler fedakarlık nedir bilmeyenler, Allah Resulünün aile hayatını yeniden incelemelidirler.

Hizmetinin ve iyiliğinin karşılığını dünyada hemen bekleyenler de ahiret hayatındaki ecir ve mükafatlarının değerini takdir edemeyenlerdir.

Ailede uzun süreli problem ve sıkıntılar yaşanıyorsa bunun en önemli sebebi, aile efradının Kur’an ve Sünnetin aile hayatına ya da güzel ahlaka yönelik bazı ulvi prensiplerini ihmal etmeleridir.

Hastalık olan yerde mutlaka mikrop bulunur. Önce ailedeki bu manevi virüsler tövbe ve istiğfar ile, karşılıklı sevgi ve anlayışla, iyilik ve güzellikle, gönülden hizmetle temizlenmelidir. Nezih aile, nezih bir neslin yetişmesinde, dolayısıyla nezih bir toplumun inşasında en önemli unsurdu

Kaynak: Dr. H. İbrahim Kutlay / Aile Rehberi / Yeni Dünya Dergisi / bkz: 285-288

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.