ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,9100
EURO
31,4475
ALTIN
1.943,26
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
13°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
12°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
9°C
Cuma Çok Bulutlu
10°C

Adiyat Süresi Kur’an Yolu Tefsiri

Adiyat Süresi Kur’an Yolu Tefsiri
17 Ekim 2023 00:13
11

Adiyat Süresi sıralamaya göre 100, nüzul sırasına göre on dördüncü süredir ve 11 ayettir.

Adiyat Süresi; adını 1. ayette geçen ve “koşan atlar” anlamına gelen adiyat kelimesinden almıştır. İnsanoğlunun nankörlüğü ve mala düşkünlüğü, ahiret hayatı için harcama yapmaması ve bu yüzden onu kötü bir sonucun beklediği söz konusu edilmektedir.

  • Adiyat Süresi 1. Ayet Meali: Andolsun harıl harıl koşanlara,
  • Adiyat Süresi 2. Ayet Meali: Ateş çakıp yakanlara,
  • Adiyat Süresi 3. Ayet Meali: Sabahleyin baskın yapanlara,
  • Adiyat Süresi 4. Ayet Meali: Derken orada toz çıkaranlara,
  • Adiyat Süresi 5. Ayet Meali: Ve bununla bir topluluğun ortasına dalanlara ki
  • Adiyat Süresi 6. Ayet Meali: Gerçekten insan Rabbine karşı çok nankördür.
  • Adiyat Süresi 8. Ayet Meali: Ve gerçekten o mal sevgisine pek katıdır.
  • Adiyat Süresi 9. Ayet Meali: Bilmez ki ki kabirlerde olanlar alt üst edildiğinde
  • Adiyat Süresi 10. Ayet Meali: Göğüslerde olanlar da açığa çıkartıldığında

Adiyat Süresi 1-5 Arası Ayetlerin Tefsiri: Savaş sırasında düşman üzerine saldıran atlar tasvir edilmekte ve eski savaşların insandan sonra en önemli unsuru olması dolayısıyla atlar üzerine yemin edilmektedir. Yeminin amacı, böylesine yararları bulunan ve insanların en çok sevdiği mallardan olan atları onlara bağışlayanın Allah olduğuna işaret etmek, özellikle sonraki ayetlerdeki mesajın önemi ne dikkat çekmektir.

Adiyat Süresi 6-8 Arası Ayetlerin Tefsiri: Burada “insan” kavramıyla genel olarak insan türünün kastedildiği. Çünkü bütün insanlarda bu tür olumsuz özelliklerin az çok bulunduğu belirtildiği gibi, özellikle hidayetten nasibini alamamış insanların söz konusu olduğu da söylenmiştir.

Bu ayetler, söz konusu insanların tabiatlarına yerleşmiş bulunan Allah’ın nimetlerine karşı nankörlük, kadir bilmezlik, mal biriktirmeye düşkünlük ve nimetin şükrünü yerine getirme vecibesini umursamama gibi olumsuz özellikleri ortaya koymaktadır.

6. ayette ki kenud kelimesinin bir hadiste şöyle açıklandığı rivayet edilir: “Öyle bir nankördür ki yalnız başına yer, kölesini döver, malı görevlerini yerine getirmez”

7. ayet insanın kendisinin de bu nankörlüğünün farkında olduğunu, buna bizzat kendi vicdanının da tanıklık ettiğini belirtmektedir. Ayete “Şüphesiz buna Allah şahittir” manası da verilmiştir Bu takdirde ayet Allah’ın verdiği nimete karşı nankörlük edenler için bir uyarı anlamı taşır. Fakat birinci mana bağlama daha uygundur.. Ayete ayrıca “Nankör kişi ahirette kendi aleyhine şahitlik edecektir” şeklinde de mana verilebilir.

Adiyat Süresi 9-11 Arası Ayetlerin Tefsiri: Dünya menfaati ve servet biriktirme hırsıyla cimrilik ve nankörlük eden kimse kendisine ne derece kötülük ettiğini düşünmeye davet edilmekte ve uyarılmakta: aksi halde o kişinin, kıyamet gününde, kabirlerde gömülmüş bulunanların dışarıya fırlatıldığı, bütün gizliliklerin ortaya döküldüğü, gönüllerde gizli olan niyetler ve maksatların açığa çıkarıldığı zaman perişan olacağı bildirilmektedir.

“Kalplerde görünenlerin ortaya konması”, niyet halinde kalıp eyleme dönüşmeyen kötü düşüncelerin mutlaka cezalandırılacağını değil; davranışların dayandığı niyet ve yöneldiği amaçların değerlendirileceğini ifade etmektedir.

11. ayette “İşte o gün (anlayacaklar ki) rableri onlardan tam manasıyla haberdardır” buyurulması. Allah Teala’nın onların niyetlerini ve yaptıklarını önceden bildiği gibi kıyamet gününde de her şeyden haberdar olduğunu ortaya koymaktadır. Çünkü O’nun ilmi sonsuzdur, hiçbir şeyden gafil değildir, gizli olanı da aşikar olanı da, öncekini de sonrakini de bilir.

Dünyada verdiği nimetlere karşı nankörlük ve cimrilik ederek bu nimetlerden Allah yolunda harcamamış olan kimselerin yaptıklarından da mutlaka haberdardır ve Ahirette bunu gösterecek, yapılanların karşılığını da verecektir.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri / C: V / bkz: 671-673

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.