ref: refs/heads/v3.0

Adet Kanı Rengi ve Özellikleri

Adet Kanı Rengi ve Özellikleri
7 Temmuz 2021 11:00
10.304

Adet kanının Renkleri ve ayırıcı nitelikleri, kahverengi adet kanaması, Bakirelerde beyaz akıntı neden olur, adeti biten kadının kanaması ne renk olur ve adet bittiği nasıl anlaşılır,


Hayız müddetinde akan kan, kadından kadına değişik renkte olabilir. Siyah, kırmızı, sarı, yeşilimtırak, bulanık ve toprak renginde görülebilir.

 • Her kadın, kendi adet kanının rengini bilmelidir.
 • Hayız müddeti içinde gelen kan tamamen kesilmedikçe, adet hali son bulmuş olmaz.
 • Adet süresinin en sonunda gelen akıntının rengi beyaz olur.

Buna göre, konulan pamuğun veya akıntının beyazlığı göründüğü zaman, hayız hali kesilmiş olur. Bundan sonra -fazla vakit kaybetmeden- gusletmek ve namazlara başlamak farz olur.

Adet akıntısı on günü geçerse, on günden fazlası özür kanı sayıldığından, onuncu günün sonunda gusledip, kanama devam etse bile her namaz vakti abdest alarak namazları kılmak gerekir.

Adet hali son bulunca, tıpkı cünup olan kimse gibi gusletmek farzdır. Bu durumda vakit müsaitken gusletmeden namaz vaktini geçiren günahkar olur. Şayet su bulunmaz veya suyu kullanmak mümkün olmazsa, gusül yerine teyemmüm edilir ve bununla namaz kılınabilir. Fakat su ile yıkanma imkanı hasıl olduğu zaman, teyemmüm bozulur ve ayrıca gusletmek farz olur.

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali

Yorumlar

 1. İlhan dedi ki:

  İlişkiyemi girdiki gusül abdesti alacak.bilerek konuşun milletin aklıyla dalga geçmeyin.

  1. Ftm dedi ki:

   Akıl olsa dalga geçilir de